İzmir'in doğallığından bir şey kaybetmeyen bakir ilçesi olan Karaburun, üç tarafını çevreleyen Ege Denizi’nin esintisi, güler yüzlü insanları, zeytini, hurması, enginarı ile kendine has özellikleri olan bir yarımadadır. Yüzlerce şifalı otu, kekiği ve adaçayı, eşsiz güzelliğiyle Nergis çiçeklerini bünyesinde barındırmaktadır. 

 

Karaburun’da Görülmesi Gereken Yerler

  • Karaburun İskele

Karaburun İskelesi, yaz aylarında küçük bir balıkçı barınağını saran, cadde boyunca kafe ve balık restoranlarıyla ilçenin en hareketli bölgelerindedir. 
Sezonda balığa çıkan balıkçıların kullandığı iskelede sabahın erken saatlerinde yapılıyor. Amatör balıkçıların avladığı balıklar da yine burada satışa sunuluyor.

  • Sarpıncık Feneri

Doğası ve manzarasıyla huzurlu bir köy olan Sarpıncık’ın uç noktasındaki Sarpıncık Fener’i güneş enerjisiyle çalışıyor. Deniz seviyesinden 97 metre yükseklikte, körfeze giriş ve çıkış yapan gemilere yol gösteriyor.

Sarpıncık feneri, 1938 yılında yapılmış olmasına rağmen çok bakımlı ve temiz. Yarımadanın en iyi günbatımı noktalarından birine ev sahipliği yapan feneri arkanıza alıp manzaraya baktığınızda; karşınızda Midilli Adası’nı, sağınızda Foça’yı görüyorsunuz.

  •  Dilek Pınarı (Narcissos)

Yunan mitolojisinin en etkileyici hikayelerinden biri olan Narcissos’un izini taşıyan yer. Sudaki yansımasına baktığında kendine aşık olan ve yemeden içmeden kesilerek eriyip nergis çiçeğine dönüşen Narcissos’un bu olayı yaşadığı yer olduğuna inanılan ‘nda küçük bir su kaynağı, havuz ve dilek bağlanan ağaçlar bulunuyor.

· Kaynarpınar

Karaburun ile Mordoğan arasındaki İnecik köyünün iskelesi (deniz kıyısındaki bölgesi) olan Kaynarpınar, küçücük sahili ile kalabalıktan uzaklaşmak isteyenlerin soluklanabileceği bir yer. Bakkalı, tüpçüsü, balık lokantası, fırını ve köy evleriyle gündelik yaşamın sürdüğü Kaynarpınar’da biri iskele önünde biri de tepe ardında olmak üzere 2 ayrı denize girilecek yer var.

Karaburun’dan Ne Alınır?

Karaburun'da deniz ürünlerinin hepsini ucuza bulabileceğiniz restoranlar mevcuttur. Hemen her mevsim her çeşit balığın bulunduğu, nefis zeytin ve zeytinyağı ile ege mutfağının buluştuğu, hurma zeytini, enginarı turp otu, radika ve Ege'ye özgü otları ile yapılan salataları ile sağlıklı ve lezzetli tatlar sunmaktadır. Katmer, Dede Sarığı, Sarmaşık ve Arapsaçı Yemeği, Arapsaçı Köftesi, Keşkek, Fava, Nişan ve Fırında Ceviz Tatlısı, Nohutlu Bulgur ve Pirinç Pilavı, Höşmerim, Cevizli Kıvırma, Pelte başlıca yemekleridir.

 

Karaburun’a nasıl gidilir?

Karaburun, İzmir şehir merkezinden 104 km uzaklıktadır. İzmir-Çeşme otoyolunun Karaburun çıkışından sonra devlet yolunu kullanarak toplamda yaklaşık 2 saat gibi bir sürede ilçe merkezine kadar ulaşılabiliyor.

Özel aracı olmayanlar için İzmir Otogarı ve Üçkuyular Semt Garajı’ndan Karaburun dolmuşları kalkıyor. Yaz aylarında sıklaşan seferler kış döneminde saatte bire düşüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleriyle ilçeye ulaşabilirsiniz.